GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Vesnická památková rezervace Křižánky - Pilníkářská stezka

Popis

Vesnická památková rezervace Křižánky - Pilníkářská stezka

Vesnická památková rezervace Křižánky se rozprostírá po obou stranách řeky Svratky a historická zemská hranice dělí obec na českou a moravskou část. Křižánky jsou horskou vesnicí s rozptýlenou zástavbou , jež je tvořena převážně roubenými domy typickými pro oblast Horácka na Českomoravské pomezí. Osobitým znakem horáckých domů je bedněný štít s podlomenicí a valbičkou. Vesnická památková rezervace byla vyhlášena v roce 1995.
 
Historie Křižánek je spojena především s výrobou pilníků. Pilníkářství se sem rozšířilo pravděpodobně na začátku 20. let 19. století. Místní legendy vypráví o Francouzovi, který se v Křižánkách usadil a naučil místní lidi dělat pilníky, ale také o saských vandrovnících a především o legendárním "praotci" křižáneckých pilníkářů Bořkovi, u jehož se měli vyučit další pilníkářští mistři - zakladatelé pilníkářského řemesla i pilníkářských rodů.  
 
Zastavení na naučné stezce
č. 1 Za pilníkáři na Český kopec
č. 2 Začátek pilníkářství na Křižánkách
č. 3 Pilníkářství na Křižánkách od přelomu století do II. světové války 
č. 4 Život pilníkářů
č. 5 Konec pilníkářství na Křižánkách
č. 6 Ruční pilníkářství v současné době
 


Popis trasy


Mapa trasy