GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Studnice

Popis

Studnice

Základní údaje: 30 obyvatel, 784 m n.m., 7 km severně od Nového Města, spojení do obce autem.
Studnice leží na žluté a zelené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na budově hasičského skladu v těsné blízkosti kapličky.
 
Historie
Obec vznikla v první polovině 14. století na území pánů z Medlova, předků pozdějších pánů z Pernštejna. V roce 1348 je obec poprvé zmiňována pod názvem Čtyři Studně, v roce 1384 již pod nynějším označením Studnice. Název obce souvisí s výskytem studní v místě jejího založení. Studnice jsou nejvýše položenou obcí ve Žďárských vrších. Ke Studnicím patří samota Studnické Paseky založená v roce 1729. Studnice byly v minulosti několikrát součástí obce Rokytno. Od roku 1980 jsou přičleněny k Novému Městu na Moravě.
 
Zajímavosti z historie
Od 17. do 19. století se u Studnic těžila železná ruda pro potřeby železáren na novoměstském panství. Od 17. století až do roku 1938 se tu těžil a pálil vápenec. Při jeho těžbě bylo na konci 19. století objeveno několik jeskyní se slabou krápníkovou výzdobou. Jeskyně jsou dnes nepřístupné. Stopy po dolování vápence a železné rudy jsou v okolí dosud patrné.
 
Studnice byly za druhé světové války místem působení odbojových skupin R 3, Calcium, Tungsten, Platinum-Pewter a Bauxite. Všestrannou podporu nacházely u lyžařského reprezentanta Cyrila Musila v jeho lyžařském penzionu.
 
Pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má studnu s rumpálem a okovem.
 
Významné osobnosti
Na Studnicích se v domě čp. 21 narodil básník, překladatel a právník Jan Evangelista Nečas (1849-1919). Na fasádě jeho rodného domu je umístěna pamětní deska od sochaře Jana Růžičky. Ve stejném domě se v roce 1907 narodil také lyžařský závodník a olympionik Cyril Musil (1907-1977), který svůj rodný dům postupně přebudoval na lyžařský penzion. V roce 1936 se zúčastnil zimních olympijských her. Za války podporoval nekomunistické odbojové hnutí. V roce 1949 byl zatčen a v zinscenovaném procesu odsouzen na 20 let do vězení. Jeho sportovní úspěchy byly vymazány z lyžařské historie. Ze slovenské věznice Ilava utekl a dostal se do Kanady do provincie Ontario. Po těžkých začátcích vybudoval v Kanadě opět lyžařský penzion. Zemřel v roce 1977 za dosud nevyjasněných okolností a je pochován u města Toronto. Na jeho hrobě je nápis „Cyril Musil – kulak studnický“. Na jeho rodném domě, dnes Penzion Studnice, je umístěna pamětní deska.
 
Památky lidové architektury
V obci se dochovaly zděné statky a roubená stavení s lomenicemi, které jsou dokladem lidového stavitelství v kraji.
 
Na okraji obce stojí kaplička s hasičskou zbrojnicí z roku 1801.
 
Památné stromy
U statku za kapličkou je památná lípa velkolistá s obvodem kmene 550 cm, výškou 30 m a stářím přes 300 let.
 
Zajímavosti okolí
U obce stojí tři zdaleka viditelné stožáry vysokého napětí, na kterých se zkoumá vliv námrazy. Stožáry jsou důležitým orientačním bodem pro daleké okolí.
 
V lese v blízkosti obce se tyčí Pasecká skála (819 m) s vrcholovou vyhlídkou. Skalní útvar je vysoký 24 m a skládá se ze tří bloků Pecen, Pernštejn a Vyhlídka. Na vyznačených úsecích je povolena horolezecká činnost.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v Medlovském rybníku (4 km), Lanové a horolezecké centrum (Penzion Pegas Vlachovice 6 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (9 km


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 36' 20.736" N 16° 5' 29.688" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.