GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Odranec

Popis

Odranec

Základní údaje: 92 obyvatel, 730 m n.m., 10 km severovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží.
Odranec leží na žluté a modré turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na budově kulturního domu.
 
Historie
Obec byla založena na přelomu 14. a 15. století na území pánů z Pernštejna. První písemná zpráva o obci je z roku 1437. K obci patří samoty Hliníky a Chalupy. Od roku 1964 patří Odranec k obci Věcov.
 
Zajímavosti z historie
Zajímavým datem v historii obce je 11.6.1619, kdy v okolí spadly tři meteority. Jeden přímo v obci, druhý za humny a třetí na okraji lesa. Na polích u Jimramova padalo tou dobou něco, co se podobalo střelnému prachu. Meteory byly vykopány ze země a předány tehdejšímu majiteli novoměstského panství Vilému Dubskému z Třebomyslic. Jeden se dostal do soukromé sbírky evangelického nadučitele Koblížka v Telecím. Později se však všechny ztratily. V trezoru starých tisků knihovny Národního muzea v Praze je uložena reportáž z pera novoměstského úředníka Šebestiána Želechovského ze Želechova o události, která způsobila značný rozruch v okolí. Začíná slovy "Nowina prawdivá o welikém a hrozném Zázraku, kterýž se stal w Dědině Wodrancy nedaleko Nowého města na Gruntech Urozeného Pána, Pana Wylima Dubského Léta 1619 v auterý před Swatým Wjytem to gest 11. Dne Czerwna …..
Šebestián ze Želechova sepsal o této události také kramářskou píseň se čtyřiceti devíti slokami. Píseň s názvem „Novina o zázraku, který se stal v dědině Vodranci“ vydal u Adama Graudence v Litomyšli. Pád meteoritů dnes připomíná dřevěný obrázek na stromě na konci obce po pravé straně silnice směrem na Kuklík.
 
Z Odrance pocházejí hrdinové románu Rekruti od Václava Kaplického, který zachycuje tzv. helvetské povstání v letech 1796-1797.
 
Pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má dvouocasého lva s korunkou.
 
Památky lidové architektury
V obci se dochovala roubená i zděná stavení, která jsou dokladem lidového stavitelství v kraji.
 
Na návsi stojí pomník partyzána M.V. Barjačného, který připomíná působení partyzánského oddílu „Jermak“ v Odranci ke konci druhé světové války.
 
U silnice stojí zvonička se starou hasičskou zbrojnicí.
 
Památné stromy
U domu čp. 24 stojí chráněný javor klen s obvodem kmene 525 cm, výškou 28 m a stářím přes 280 let.
 
Zajímavosti okolí
Obec leží na jihozápadním úbočí vrchu Bohdalec (803 m). Na jeho vrcholu je stejnojmenný skalní útvar, ze kterého je daleký výhled na centrální hřeben Žďárských vrchů. V okolí Bohdalce jsou stopy po těžbě železné rudy, která se tu těžila pro železárny na území novoměstského panství v 18. a 19. století. Z údolí Fryšávky od hájenky na okraji Líšné vede na vrchol po zelené turistické značce trasa terénního testu zdatnosti.
 
Každoroční akce
Cyklistický závod Časovka do věcovských vrchů končí v Odranci. Časovka se jede první sobotu v září. Na Odranci se v zimě pořádájí párkové závody v běhu na lyžích pro děti i dospělé a tradiční karneval pro děti.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovky Nový Jimramov (10 km) a Harusův kopec (12 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 36' 51.6708" N 16° 8' 13.6104" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.