GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Křídla

Popis

Křídla

Základní údaje: 327 obyvatel, 590 m n.m., 7 km jihovýchodně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem.
Křídla leží na jižní hranici CHKO Žďárské vrchy.
 
Historie
Obec vznikla ve 14. století na území patřící k hradu v Křižanově. Název obce zřejmě souvisí s rodovým erbem pánů z Křižanova, ve kterém je černé orlí křídlo. K obci patří samota Lamplotův mlýn na říčce Olešná. Obec byla v minulosti připojena k Nové Vsi i k Novému Městu na Moravě. Od roku 1992 jsou opět Křídla samostatná. Od roku 1923 tu trvá tradice ochotnického divadla.
 
Znak a pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má labuť s roztaženými křídly a nad ní šest hvězd. Stejná symbolika se objevuje i v novodobém znaku obce.
 
Významné osobnosti
V obci se narodil malíř Jan Blažek (1920-1981). Rodné obci věnoval cyklus svých obrazů a sgrafity vyzdobil fasádu místního kulturního domu. Sbírka jeho obrazů je umístěna v kulturním domě.
 
Stavební památky
U silnice stojí bývalá rychta čp. 1, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1548. Ve druhé polovině 17. století byla rychta upravena na panské sídlo a Křídla se na krátkou dobu stala malým panstvím. Jeho majitelem se stal syn majitele novoměstkého panství Ferdinand František Kratzer ze Schönsberka, pán na Křídlech. U rychty byl v té době také postaven pivovar, na potoce hamr a v obci cihelna. V letech 1959–1963 byla hospodářská část rychty přestavěna na kulturní dům a vyzdobena sgrafity místního rodáka, akademického malíře Jana Blažka.
 
Vedle kulturního domu stojí kamenný pomníček padlým v I. světové válce.
 
U silnice procházející obcí stojí kaplička se zvoničkou postavená v roce 1843.
 
Zajímavosti okolí
Nedaleko obce u silnice směrem do Nového Města na Moravě leží hospodářský dvůr Cinzndorf s ovčínem. Dvůr nechala v roce 1826 postavit hraběnka Walburga ze Sinzendorfu, představená brněnského Ústavu šlechtičen Mariánské školské nadace. Nadaci patřilo novoměstské panství od roku 1699. Dvůr byl nazván podle hraběnky Cinzndorf (Sinzendorf). Jeho průčelí je empírové a v levém předním rohu ovčína je základní kámen s letopočtem 1826. Cestu ke dvoru lemuje stromořadí chráněných lip velkolistých a jírovců maďalů s obvodem kmenů 200-350 cm, výškou 18-22 m a stářím 150-200 let.
 
Každoroční akce
Hudební, divadelní a taneční festival Křídla (konec září), dětský karneval, divadelní přestavení místních ochotníků, ostatky, hasičský ples
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v koupališti v Řečici (8 km)
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy (vzdálené 8 km), Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 8 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 31' 36.5664" N 16° 7' 17.9904" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.