GTranslate

Czech Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French Greek Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Russian Spanish Swedish Ukrainian Vietnamese

Partneři

Facebook

 

Fryšava pod Žákovou horou

Popis

Fryšava pod Žákovou horou

Základní údaje: 339 obyvatel, 710 m n.m., 12 km severozápadně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží a pošta.
Fryšava leží na žluté turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na kulturním domě.
 
Historie
Obec vznikla v polovině 16. století na území pernštejnského panství mezi dvěma předtím zaniklými osadami Vlčkovicemi a Medlovem. Založení obce souvisí se vznikem sklárny, o které je první zpráva z roku 1560.
 
Zajímavosti z historie
Fryšavská sklárna stála v místě dnešní restaurace po levé straně silnice směrem do Kadova. Sklárna měla zřejmě dvě sklářské hutě a od poloviny 17. století vyráběla benátské sklo. Provoz sklárny byl ukončen okolo roku 1729 a ke konci své činnosti vyráběla upomínkové džbánky s barevnými emailovými motivy. Tyto džbánky jsou vystaveny v Horáckém muzeu v Nové Městě na Moravě. Od 17. do 19. století se v okolí obce těžila železná ruda pro kadovské železárny.
 
V letech 1944-1945 byla obec opěrným bodem odbojových skupin. Sídlo brigády Mistra Jana Husa na Fryšavském kopci nám připomíná památník s replikou partyzánského obydlí. Na hřbitově je pomník padlým za II. světové od Vincence Makovského.
 
Znak a pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť. V novodobém znaku se objevuje zelené lemování, modrý zvlněný pruh symbolizující říčku Fryšávku a dvě zkřížená hornická kladívka připomínající těžbu železné rudy.
 
Významné osobnosti
Fryšavský lesník Rudolf Gabessam (1852-1912) získal v roce 1891 lyže z Norska a začal je jako jeden z prvních na Novoměstsku používat. Na Fryšavě žil malíř Václav Jícha (1874-1950) a pobýval zde básník Otokar Březina (1868-1929). V obci se narodil řezbář František Košík, hudební skladatel Pavel Čotek a hudebníci František Žák (1869-1923) a Josef Pavlovský (1902-1989). Na bývalém Šínově hostinci čp. 42, dnes restaurace Fryšava, je umístěna pamětní deska připomínající, že zde vyrůstal hudební pedagog a skladatel Otakar Šín (1881-1943). Na Fryšavě několik let působil katolický kněz, publicista a zakladatel nakladatelství Fatym Ladislav Simajchl (nar.1922)
 
Na břehu Medlovského rybníka postavil v roce 1934 bývalý lyžařský reprezentant Leoš Stehlík sportovní a rekreační středisko. V 80. letech 20. století bylo středisko přestavěno.
 
Stavební památky
V obci se dochovala řada roubených i zděných stavení, která jsou dokladem lidového stavitelství v kraji.
 
Dům malíře Václava Jíchy čp. 128 je vyzdoben sgrafity novoměstského malíře Karla Němce. Na fasádě domu je umístěna pamětní deska Václava Jíchy.
 
Karel Němec vyzdobil sgrafity i fryšavský kostel sv. Matouše, sgrafita však byla při pozdějších opravách zabílena. Okolo kostela stojí litinové kříže z kadovských železáren. 
 
Památné stromy
Cestu z Fryšavy na Žákovu horu lemuje alej jednačtyřiceti chráněných stříbrných javorů.
 
Zajímavosti okolí
Fryšava leží na okraji nejrozsáhlejšího lesního komplexu Žďárských vrchů. V blízkosti obce se nachází nejvyšší hora Žďárských vrchů Devět skal (836 m) a národní přírodní rezervace Žákova hora (810 m) se zachovalým původním jedlobukovým pralesem s příměsí smrku a javoru klenu. Z Žákovy hory vede naučná stezka ke skalnímu útvaru Tisůvka. Název Žákovy hory zřejmě souvisí s tím, že na přelomu 13. a 14. století sem posílal žďárský klášter své žáky k meditačním pobytům. Na jihovýchodním úbočí kopce je Stříbrná studánka, jeden z pramenů řeky Svratky. U Stříbrné studánky je kamenný blok připomínající, že na tomto místě v roce 1970 prohlásil tehdejší prezident republiky Ludvík Svoboda Žďárské vrchy za chráněnou krajinou oblast.
 
Každoroční akce
Letní autorské výstavy obrazů v kulturním domě.
 
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v Medlovském rybníku, tenis, minigolf u Hotelu Medlov
 
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 8 km)
 


Kontaktní informace

  • GPS: 49° 37' 36.21" N 16° 2' 9.3084" E

Kde toto místo najdete?

Javascript is required to view this map.